
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Interface | SPI |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 5 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 200 ns |
| Nominal Supply Current | 800 nA |
| power consumption | 25 µW |
| Resolution | 1.5 B |
| Conversion Rate | 5 Msps |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, DSP, Microwire, QSPI, SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | Current Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Number of D/A Converters | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 3222
Distributors
pcbx
Unit Price$4.47968
Ext.Price$4.47968
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.47968 | $4.47968 |
| 10 | $3.45444 | $34.54440 |
| 25 | $3.19856 | $79.96400 |
| 50 | $3.05468 | $152.73400 |
| 100 | $2.91730 | $291.73000 |
| 300 | $2.80777 | $842.33100 |
| 500 | $2.70235 | $1351.17500 |
| 1000 | $2.63582 | $2635.82000 |
